Vælg en side

Yvonne Larsen fra frisørsalonen Moro by Larsen anbefaler her sine favoritprodukter til et sundt og glansfuldt hår.

Japansk luksus og vild saltvandsspray

Hårpleje fra Shu Uemura er det bedste, du kan bruge til dit hår. Det koster, men det er drøjt, og dit hår bliver bare meget flottere at se på. Til min daglige styling er min absolutte musthave Redkens saltvands-spray. Den er helt fantastisk til at give håret fylde med, og kan bruges mange gange om dagen.

Natkur fra Kérastase

8H Magic Night Serum er simpelthen et vidunder. Giver masser af pleje og vitaminer og tynger ikke håret. Den skal ikke skylles ud, og selvom det er en natkur, bruger jeg den om dagen. Håret bliver helt utrolig blankt. Ja, faktisk bruger jeg den dagligt, for så god er den!

50 års jubilæum

Yvonne Larsen har 50-års jubilæum. Hun har været ude i alle afkroge af STUHR-koncernen som både frisør og underviser, inden hun i 2016 sammen med sin mand Jan Larsen, åbnede Moro by Larsen-salonen i Hellerup. For et par år siden overlod de roret til deres søn Nick Larsen, og flyttede med ham til den nye Moro by Larsen i Nordhavn. 

Yvonne har 50 år i frisørfaget.

Besøg NORDs skønhedsbutikker her:

10 år med Tandlægerne på Alléen

10 år med Tandlægerne på Alléen

Man tænker ikke typisk tandlægeklinik, når man træder ind hos Tandlægerne på Alléen. Venteværelset er tapetseret med farvede, mønstrede tapeter, de polstrede stole er betrukket med gyldent velour, og kaffebaren minder mere om en lækker café end om en af områdets ældste tandlægepraksisser. Amir Bahari har tidligere kaldt sin klinik for “Kongerigets flotteste”. Nu er der gået 10 år, siden han overtog den og satte sit eget præg med to store renoveringer og nyindretninger. Den seneste udvidelse betød, at klinikken voksede til dobbelt størrelse og fik indgang direkte fra Alléen.

læs mere
Makeover: Et naturligt udtryk

Makeover: Et naturligt udtryk

Stella har i mange år haft langt hår samlet i hestehale. Hos Soul of Hair får hun klippet en feminin frisure med pandehår, der giver et friskt udtryk. Frisuren er cykelhjelmvenlig. Håret skal blot rystes på plads, når hjelmen ryger af. Kristins naturlige fald var vokset ud uden egentlig form. Arnar har klippet håret i lag, direkte efter krøllernes naturlige bevægelse, så frisuren er ready-to-wear uden føntørring.

læs mere
Alle skal have ret til at få rettet tænder

Alle skal have ret til at få rettet tænder

Da tandlæge Cathrine Nørgaard overtog den lokalkendte praksis på Callisensvej 12, var målet at videreføre den varme atmosfære – og samtidig bringe moderne, kosmetisk tandpleje ind i fremtiden. Klinikken hedder nu My Dentist og bygger på mange års erfaring kombineret med nytænkning.
Cathrine er særlig passioneret omkring Invisalign, de gennemsigtige skinner, der diskret retter tænderne uden metalbøjler. Behandlingen kan vare fra få måneder til et år, alt efter behov, og derfor tilbyder My Dentist en gratis scanning og uforpligtende plan med fast pris.
– Det skal være trygt og overskueligt at få rettet tænder – og alle skal have muligheden, siger hun. Hendes ældste Invisalign-patient var 80 år og fik endelig sit drømmesmil.

læs mere

⚠️
ALERT: Indhold er beskyttet.
Kopiering og højreklik er deaktiveret på denne side.