Vælg en side

ERHVERVSLEDER MITTE SKJOLD:

Alfa Omega Klinikken er en af den kosmetiske branches mest succesfulde klinikker. Bag står en ægte entreprenør, som popper ideer frem, som andre trækker vejret, men som også trives i kaos, og véd, at personaletrivsel og ditto udvikling er en forudsætning for fortsat succes.

 

Når Mitte Skjold møder ind om morgenen på sin Alfa Omega Klinikken på Højbro Plads i København tager hun altid en runde. Tjekker ind hos hver enkelt af det otte ’mand’ store team – overvejende kvindelige, kosmetiske sygeplejersker – og spørger til deres velbefindende og dagens opgaver.
– Som leder er det vigtigt, at jeg ved, hvordan den enkelte har det i dagligdagen. Vi kan jo alle have en dårlig dag, ligesom vi kan have overskud af energi, og så gælder det om at fordele ressourcerne på den rigtige måde, siger Alfa Omega Klinikkens ubestridte leder og idékvinde. Alfa Omega Klinikken er en kosmetisk ’360 graders skønhedsklinik’, hvor du kan få udført injektionsbehandlinger, hårtransplantationer og plastikkirurgi af kosmetiske sygeplejersker og plastikkirurger i tæt samarbejde med kostvejledere og stresskonsulenter.

Unge Mitte pakkede chokoladegryderne sammen og uddannede sig til sygeplejerske. De fleste af årene som sygeplejerske foregik på Rigshospitalets intensivafdelinger. En erfaring hun også bruger som leder.

Jeg elsker at sidde forrest i bussen og hjælpe andre med at blive den bedste version af dem selv. Både ansatte og kunder.

ROLIG OG FATTET MELLEM LIV OG DØD

– Årene med hjertestop-intensivpatienter og nyopererede hjerte- og lungepatienter har virkelig lært mig at være fattet i kaos. For selvom Mittes personale kalder hende ’popcornhjerne’ – ideerne har det med at poppe op i en lind strøm – så er der noget helt utroligt roligt over Mitte. Sådan et menneske, man godt tør overlade sit ansigt til, når det skal sprøjtes friskere at se på. Men Mitte skulle først en ’omvej’ før hun nåede dertil.
– Med tiden blev det vigtigt for mig at arbejde med, hvorfor vi bliver syge, og fremfor alt hvad vi kan gøre for at forblive raske.

Hun uddannede sig derfor inden for stresshåndtering – deraf kandidatgraden – og hjalp bl.a. virksomheder med deres stressede ledere og ansatte. Og da hun blev spurgt af en kosmetisk klinik, om det kosmetiske var noget for hende, faldt livet i hak. Næsten.
– Jeg har altid været vild med det æstetiske og perfektionistiske, helt tilbage til tiden med mit chocolaterie, så det var lidt af en åbenbaring at lære den kosmetiske verden at kende.

INDRE OG YDRE SKØNHED

Efter hundredvis af injektionsbehandlinger med Mittes rolige hånd og blik for det æstetiske, og lægefaglig eksamination, blev hun selv kosmetisk sygeplejerske. Men, der manglede noget: Mittes holistiske syn på hvordan vi opnår trivsel og bedre selvtillid, og hun åbnede derfor sin egen kosmetiske klinik. Et sted med en klar vision om at give forklaringer og løsninger på problemhud, rynker og tyndt hår, fremfor kun at symptombehandle.
– Jeg er landet det helt perfekte sted, hvor jeg synes, vi har fat i vores DNA, så kunderne får en vejledning om, hvordan de bliver friskere at se på uden, at de bliver lavet om. Men hun er også helt bevidst om, at dette perfekte sted intet er uden de ansatte: – Jeg har et fantastisk ekspertteam, og uden dem er jeg ikke noget. Men jeg er så generatoren i at lede både dem og vores kunder ud på en vej, hvor vi trives, vokser som mennesker og hele tiden bliver dygtigere. Peptalks, videreuddannelse og kurser er et must som ansat i Alfa Omega Klinikken.
– Som leder er det mit ansvar at lægge mærke til, hvad den enkelte er god til.

HOLISTISK LEDELSESSTIL GIVER SUCCES

Mitte nurser og udvikler gerne den enkeltes talenter med undervisning og ansvar. Hun lægger ikke skjul på, at det ikke bare har været en dans på roser.
– Der har været mange bump på vejen. Først og fremmest udfordringerne ved at have alle iværksætterkasketterne på, men det er samtidigt enormt energigivende at sidde forrest i bussen og se mit team vokse, siger Mitte om sin måde at lede på, og som i dag bærer frugt:
– Vi vokser hele tiden med nye behandlinger og flere ansatte, og dét gør vi også, fordi jeg med tiden har lært at afgive noget af ansvaret, så jeg kan koncentrere mig om at udvikle virksomheden. Mitte behandler dog stadig. Det er vigtigt at vide, hvad der sker ’ude på gulvet’, og desuden elsker hun håndværket, der gør os smukkere og friskere, så vores selvværd også vokser.

LEDER AF ALFA OMEGA KLINIKKEN MITTE SKJOLD:
Kosmetisk sygeplejerske, Cand.scient.San. og intensiv sygeplejerske. Har flere års erfaring inden for æstetiske og medicinske behandlinger, og driver den 320 kvadratmeter store Alfa Omega Klinikken i København, hvor et team af specialuddannede og certificerede sygeplejersker og læger, samt eksperter inden for livsstil, kost og sundhed årligt hjælper hundredvis af mennesker. Jeg elsker at sidde forrest i bussen og hjælpe andre med at blive den bedste version af dem selv. Både ansatte og kunder.

 

Med sans for detaljen – Harmony Design Studio

Med sans for detaljen – Harmony Design Studio

Med en sikker æstetisk hånd og en dyb forståelse for rum, materialer og stemning forvandler den erfarne interiørdesigner Mie Stenner boliger og sommerhuse til harmoniske oaser, hvor ro, skønhed og velvære går op i en højere enhed. Som boligstylist skiller Mie sig ud ved at arbejde med en fast signaturstil. Er du til minimalisme og sort-hvid indretning, er det ikke Mie, du skal have fat på, men elsker du derimod kombinationen af en ”eksklusiv og elegant hotelstil kombineret med en naturlig bohemestil”, så er du havnet det helt rigtige sted.

læs mere
Din stil er din bedste investering: Ekspertens råd til den moderne mand

Din stil er din bedste investering: Ekspertens råd til den moderne mand

Hos Salon KBH i Lyngby handler det ikke kun om hår og skæg – det handler om at tage kontrol over sit udtryk. Ekspert Dilshad Sadiq deler sine vigtigste råd til mænd, der vil stå skarpt i hverdagen. Et skarpt udtryk starter med de rigtige valg. Hos Salon KBH er filosofien klar: Dit udseende er dit visitkort. Det er ofte det første, andre lægger mærke til – og derfor giver det mening at investere i det fra starten.
Jeg har skabt salonen som et sted for mænd, der ønsker kvalitet uden kompromiser. Alt for længe har mænds grooming været nedprioriteret, men i dag er der en stigende bevidsthed om, at et velplejet look ikke handler om forfængelighed, men om selvrespekt og signalværdi

læs mere
Sushi med vandudsigt og stor smag

Sushi med vandudsigt og stor smag

På min tallerken ligger inside-out-rolls med flamberet laks, crispy rejer og avocado. Risene er økologiske, og alt er frisklavet i det åbne sushikøkken af sushikokken Yaling Chen. Smagen sidder lige i skabet. Det samme gør udsigten. Restauranten ligger praktisk talt ved vandkanten i Nordhavn, og på kølige dage er der tændt op i biopejsene bag pergolaens glasfacader, som om sommeren kan åbnes. Bare tænk sushi og rosé med vandet lige foran dig. Stedet er simpelthen oplagt.

læs mere

⚠️
ALERT: Indhold er beskyttet.
Kopiering og højreklik er deaktiveret på denne side.