Skal du til bryllup, konfirmation eller en anden fest, men ikke har tid til at lægge en helt ny makeup, så kan du let opdatere din dagsmakeup med disse 4 lette trin.

1.
Første trin er at friske din dagsmakeup med en lille smule blush i en let rosa farve, dette vil give din hud en flot glød og pifte looket op, så du kan se frisk ud igen.
2.
Derefter lægger du en brun kohl eyeliner – den behøves ikke at påføres perfekt. Blend den ud med en lille børste, som giver et flot smokey look, der passer til alle. Tricket er at påføre eyelineren med åbne øjne for at sikre, at den bliver påført på flottest mulig måde. Luk derefter øjet og blend den ud! Blend hellere for meget end for lidt.
3.
Tredje trin er at rette eyelineren med en smule concealer ude i kanten, dette vil gøre den smokey eyeliner mere skarp og give et professionelt look samt løfte ansigtet.
4.
Sidste trin er at påføre en smule glimmer i det inderste hjørne af øjet samt på midten af øjenlåget. Dette vil give lidt drama og gøre det mere festligt samt åbne øjet. Der kan jeg anbefale en liquid glitter som denne fra Beauty Bay, som blev brugt til dette look.
Makeup artist: Signe Tornager
Model: Maria Bundgaard
Besøg NORDs skønhedsbutikker her:
Alle skal have ret til at få rettet tænder
Da tandlæge Cathrine Nørgaard overtog den lokalkendte praksis på Callisensvej 12, var målet at videreføre den varme atmosfære – og samtidig bringe moderne, kosmetisk tandpleje ind i fremtiden. Klinikken hedder nu My Dentist og bygger på mange års erfaring kombineret med nytænkning.
Cathrine er særlig passioneret omkring Invisalign, de gennemsigtige skinner, der diskret retter tænderne uden metalbøjler. Behandlingen kan vare fra få måneder til et år, alt efter behov, og derfor tilbyder My Dentist en gratis scanning og uforpligtende plan med fast pris.
– Det skal være trygt og overskueligt at få rettet tænder – og alle skal have muligheden, siger hun. Hendes ældste Invisalign-patient var 80 år og fik endelig sit drømmesmil.
STUHR Flag shipstore Nord
Udvidelsen af Charlottenlund-afdelingen betyder en sammenlægning af salonerne i Lyngby og Charlottenlund, hvilket gør butikken til den største STUHR-forretning og cementerer Jægersborg Allé som et toneangivende handelsstrøg inden for mode og skønhed. Elmer STUHR åbnede den første STUHR-salon i 1957, og siden da har STUHR været indbegrebet af kvalitet og innovation i frisørfaget. I 2022 blev Henrik Olsson ny indehaver af alle STUHR-saloner. Sammen med salondirektør Anais Bryneé Christensen og kreativ direktør Søren Hedegaard fører han nu STUHRs ikoniske DNA videre med den smukke salon i Charlottenlund.
Hvor dybt vil du gå?
To af landets fremmeste plastikkirurger, Frederik Kølle og Bo Sonnich Rasmussen, har sammen med Caroline Fleming åbnet den nye æstetiske klinik Caolín i Charlottenlund – med ambitionen om ikke bare at lave de smukkeste ansigter og bryster, men også de smukkeste ar.













