Der er meget at fejre på Fredensvej når butikken kan holde 5 års fødselsdag i oktober. Både at mange sjove og udfordrende opgaver er blevet udført, men også at en lærling er blevet udlært på fornemmeste vis.
Fia tog et flot 12-tal og bronzemedalje med hjem fra sit sidste skoleophold i Jylland.
– Jeg er så stolt og glad over, at de gamle polstertraditioner stadig lever og er givet videre til den næste generation. Hun har vist, at der stadig er plads til individuel kvalitetshåndværk i 2022, hvor mange fabrikker i udlandet har overtaget produktionen af de mange møbler, vi har i hjemmet, siger indehaveren Anja Kragelund Heider.

Fias svendestol anno 2022, opbygget med traditionelle polstermaterialer og fjedre i sædet. Stoffet kommer fra Mulberry.
Priserne kan selvfølgelig ikke altid konkurrere med fabrikkerne, til gengæld er det det individuelle og personlige, der nærmest kan skabe et “kunstværk” til hjemmet.
Den lille butik på Fredensvej tilbyder det hele inden for ompolstring. Om det er møbler af ældre dato eller de moderne. Også hynder på specialmål kan fremstilles i både stof og læder.
– De sidste 5 år har budt på et hav af forskellige opgaver. Vi har sammenarbejdet med en del arkitekter, institutioner og vores dejlige private kunder og skabt nogle gode og inspirerende omgivelser for vores hverdagsliv.
Om opgaven er mere traditionel og simpel eller udfordrende skør, så er vi klar på det hele og udfører arbejdet med lige meget begejstring.

Make over af stol før / efter
Besøg NORDs bolig butikker her
Smart Living på Costa del Sol
Mange drømmer om egen bolig i udlandet, men dropper det på grund af priserne og besværet ved at købe selv. Med Five2one er drømmen tættere på end nogensinde – til en brøkdel af prisen.
Terrassen i Higuerón West vender mod syd. Herfra kan man se ned over Fuengirola, og på klare dage strækker udsigten over Middelhavet sig hele vejen til Afrika i horisonten. Vi befinder os i Charlotte og Henrik Møllers penthouse i Spanien.
− Vi havde overvejet traditionelt ejerskab i årevis, men var tøvende på grund af priserne og det besvær, der ville følge med ejerskabet. Med Five2one kunne vi pludselig købe en penthouse, som vi aldrig ville have haft råd til alene, fortæller Charlotte.
Sådan lukkes handlen: BOLIGSALG MED SJÆL PÅ ET GLØDENDE MARKED
Nærvær, personlighed og professionalisme har givet supersælgerne fra Nybolig i Hellerup en flyvende start. Her lukkes nye aftaler i et tempo, der kan få de fleste til at tabe pusten.
Kundekontakten er afgørende for det ambitiøse makkerpar, der med stor succes har overtaget Nybolig i Hellerup. De to venner, Sune Bjerno og Martin Julin – med en baggrund i eksklusiv mode og dyre biler – lukker handler på stribe med glade kunder.
Selv er de ikke i tvivl om, at successen blandt andet kan tillægges det særlige personlige touch, de lægger i enhver handel. Fra salget af millionvillaen på sundvejen til din et-værelses drømmelejlighed.
SIRIUS – Den klareste stjerne på himlen
Stig Gerlach CEO og stifter af Sirius Shining Moments, som skaber glæde og lys i hele verden, står igen bag den fortryllende stemning på NORDs julemarked – og ikke mindst i alle de små hjem.
Når Skovriderkroen i december lyser op til NORDs traditionsrige julemarked, er det igen med hjælp fra Sirius. Eksperten i at forvandle mørket til magi. Kæmpestore lysfigurer i form af julekugler, hjerter, bamser, julestokke, rensdyr og ildsprudlende drager skaber i år ekstra eventyr for både børn og voksne. Og i år er der skønne nyheder til hjemmet som alle bygger på den nyeste LED-teknologi, som giver varm glød og lavt strømforbrug uden brandfare eller dårligt indeklima.
− Selv Lungeforeningen anbefaler Sirius LED-stearinlys. Man får den samme hygge, men et langt sundere indeklima, fortæller indehaver Stig Gerlach.













