Nordhavns nye moderne byhotel er en hyldest til det gamle havneområde. Et topmoderne fleksibelt hotel i international klasse, skabt til at blæse dig bagover med sin særlige vibe. Det er råt, raffineret og uden sammenligning
Comwell Copenhagen Portside har slået dørene op til et luksushotel i hjertet af det boomende Nordhavn. Omringet af vand og med fantastisk adgang til alt dét, en storbyhavn byder på. Det er det danske arkitektfirma, Arkitema Architects, der har tegnet Comwell-kædens største hotel, der byder på natur og byhotel i ét. Med store grønne udendørs gårdhaver, bølgende vand, frisk havluft og højt til himlen. Ambitionen har været at skabe en intim atmosfære, der signalerer noget klassisk, lækkert og tidløst. Alt sammen krydret med en levende urban stemning, et serviceniveau i særklasse plus en holdning til miljø og bæredygtighed, der afspejler sig i alt fra kaffebønner til gulvtæpper.

I den maritimt inspirerede bydel skaber vandet et levende spil på facaderne. Snart kan en vandtaxa også lægge til ved hotellet.
Maritim arkitektur og dansk design
Selve arkitekturen har hentet inspiration i Nordhavnens 200 år gamle historie og havnens pakhuse. De hvide facader spiller smukt sammen med de andre hvide kontorbygninger og Utzons prisbelønnede møbelhus ”Paustian”, der samlet har givet området tilnavnet ”Den hvide by”. Her er det drømmen at skabe en maritimt-inspireret bydel, skabt af vandet, farverne, bygningerne og lystbådene. Den hvide farve er med til at fange vandet og skaber et levende spil på facaderne. Kunstneren Jan Agerbo står bag de store og smukke træskulpturer, der er som ”gæster”, der begynder deres ophold ude foran hotellet og slutter oppe i de åbne krydderurtehaver. Indeni snor bygningen sig som et ottetal med to grønne atriummer i midten, der er tænkt som en hyldest til pakhusenes åbninger med kraner. Kanal-facaden vil med tidens vokse sig grøn, når slyngplanterne gror op langs facaden og taghaverne vælter ud og gror sammen med alt det grønne.

Indeni snor bygningen sig som et ottetal med to grønne atriummer i midten. Og fra loungeområdet snor den imponerende trætrappe sig op til hotellets øvrige etager. Receptionsdisken er specialdesignet til hotellet i sandblæst marmor. Det gælder også bardisken.
En optursoplevelse
At træde indenfor i lobbyen er som en nordisk udgave af en livlig italiensk piazza. Området summer af liv og mange mennesker, der er med til at skabe en sprudlende energi. Her finder man et miks af lokale, der kommer forbi til en velbrygget kop kaffe eller friskpresset juice, freelancere udefra der arbejder i det åbne Co-Work område, og internationale gæster, der mødes over en velrystet cocktail ved den specialdesignede bardisk eller i de danske møbelklassikere fra Kaare Klint til Børge Mogensen.

Klassisk, lækkert og tidløst – sådan er atmosfæren tænkt ind overalt i hotellet. Også i de luftige værelser, hvor halvdelen har rå betonmure som en del af indretningen.
Flotte fællesområder
Alle hotellets fællesområder ligger i stueplan, hvor både den smukke bar og den elegante og rå, urbane restaurant har udsigt og adgang til kanalen foran hotellet. Ved køkkenets ”Chef table” kan 12 gæster få særbehandling og kokkens fulde fokus. Der er også servering udenfor direkte til vandet og den pulserende havnestemning. Det er planen i samarbejde med Københavns Kommune at etablere en vandtaxa, der kan tage hotelgæsterne direkte ind til Nyhavn.

Der er frisk havluft ad libitum i Nordhavnens nye byhotel.
Verdenskøkken med omtanke
Restauranten er et kapitel for sig. I køkkenet mærkes suset fra fjerne himmelstrøg i det velkomponerede verdenskøkken. Vel at mærke med fokus på danske økologiske råvarer i sæson, så smagsoplevelsen ikke fås bedre. Hotellets overvejende grønne avantgardekøkken taler både til veganere, vegetarer og alle andre, der elsker smæk på krydderierne. Alt det grønne er hevet op af jorden eller plukket på træer og buske i Danmark. Krydderurterne er af egen avl og hentes i urtehaverne på taget.
Bæredygtighed bøjet i neon
Comwell har vundet prisen for ”Danmarks mest bæredygtige hotelkæde” tre år i træk. Og med tiltagene på Portside er der lagt op til endnu mere hæder. 95% af møblerne er danske fra producenter, der har fokus på bæredygtighed. Det gælder også leverandørerne af alt fra bøjler og brugskunst til servicet i restauranten. Alle tæpper i mødelokalerne og i restauranten er lavet på gammelt fiskenet. Alt lys er miljøvenligt LED-lys, og sæber og cremer på toiletter og badeværelser er fra danske Ecooking og produceret specielt til Comwell-kæden. I køkkenet er fremtidens miljø også tænkt ind. Her støtter man madfokuserede start-ups med at udvikle nye produkter, og der undervises i mad-spildsuddannelse af medarbejderne. Selv restaurant-servietternes aftryk på miljøet er under lup. Ringsted Dun leverer allergivenlige lækre dyner og puder, produceret i Danmark uden skadelige kemikalier.
Så kan alle sove med god samvittighed.
FAKTABOKS
Hotelfaciliteter og aktiviteter
På og omkring Comwell Copenhagen Portside er der en række faciliteter for hotellets gæster:
• 444 topmoderne hotelværelser
• Restaurant/Bar
• Lækker døgnåben café
• Kaffestationer med gratis kvalitetskaffe
• Roomservice
• BodyLab
• Rens- og vaskeservice
• Tre grønne gårdhaver med duftplanter og træer
• Privat parkeringskælder med plads til elbiler og motorcykler
• Fleksible mødefaciliteter: 17 lokaler og 1.200 kvm råt event space
• Arrangementer med plads op til 600 personer
Comwellkæden er en del af Wyndhams eksklusive Dolce Hotels & Resorts brand. Optjente point kan bruges på 9000+ hoteller verden over.
Besøg NORDs gastro butikker her:
Bandholm Badehotel: Kender du dit nye getaway?
Hvid sandstrand, eksotiske dyr og en mør steak – og det hele ligger under to timer væk. På Bandholm Badehotel kan du både holde efterårsferie, lade op og feste i historiske omgivelser. Måske planlægger du et stort bryllup. Eller også gælder det efterårsferien, hvor der gerne må være både oplevelser, smagfulde omgivelser og god mad til alle aldre – uden at sprænge budgettet. Bandholm Badehotel kan det hele. Og nu, med nye ejere ved roret, endda endnu mere.
Sommer på toppen af Nordhavn
Hos Silo Restaurant & Bar mødes sommerens lethed med udsøgt gastronomi – højt over København. På toppen af Nordhavn, 62 meter over havet, åbner byen sig i en spektakulær 360° panoramaudsigt, hvor havn, skyline og solnedgange danner rammen om en helt særlig spiseoplevelse. Sommermenuen er skabt med årstidens bedste råvarer, hvor lette, friske smage og nordisk inspiration går hånd i hånd med passion for klassisk håndværk. Om sommeren flytter stemningen også op på rooftop på 18. etage – udendørs under åben himmel med sol, udsigt og et glas vin i en atmosfære langt fra byens travlhed.
Rox Resort: Vild spaluksus – men ikke et spahotel
Rox Resort i Køge er ESS Groups største resort til dato og introducerer et nyt poolclub-koncept i Danmark. Med rooftop pools, spaområde, eksklusive restauranter og over 100 værelser med havudsigt kombinerer resortet international lifestyle med afslappet elegance. CEO Carl Hegestad beskriver Rox som et resort med puls, varme og personlighed fremfor et traditionelt spahotel. Inspirationen kommer bl.a. fra britiske luksusdestinationer som Beaverbrook og Estelle Manor, mens mad, cocktails og stemning spiller en central rolle i oplevelsen. Med beliggenhed direkte ved stranden ønsker Rox Resort også at blive en ny sommerdestination og et naturligt samlingspunkt i Køge.






