Vælg en side

NORDs chefredaktør har testet microneedling-behandlingen Dermapen4 hos Alfa Omega Klinikken, og det har resulteret i en glattere og mere strålende hud.

Af Rina Mardahl

Jeg har aldrig været god til at rense huden, og jeg har også solet mig for meget, så mine porer ved næsen og hagen er blevet tydeligere, ligesom jeg har fået fine rynker, og huden har mistet lidt af sin spændstighed. Længe har jeg haft lyst til at gøre noget, men omvendt har jeg respekt for den sarte ansigtshud og ville ikke gøre noget hårdt for min hud. Jeg konsulterede derfor Mitte Skjold, som er kosmetisk sygeplejerske og indehaver af kosmetisk medicinsk klinik Alfa Omega Klinikken.

 


Lige inden vi gik i gang, Mitte Skjold som gav mig en tryghed.

 

Professionelt og trygt

– De fleste af vores kunder synes de får sig selv, blot i en 10 år yngre udgave siger Mitte Skjold. Et kirurgisk Hollywood Lift® ændrer nemlig ikke ved dine mimiske træk. Helt konkret sætter det kirurgiske Hollywood Lift® målrettet ind over for løs og rynket hud på kinderne, de dybe furer mellem næse og mund, den ujævne kæbelinje (hamsterposerne) og rynker på halsen. Men uden risiko for det lidt for stramme og unaturlige look. Og dét tiltaler mange, også kunder helt fra USA, fordi det kirurgiske Hollywood Lift® ikke får dig til at se overbehandlet ud.


Var lidt nervøs før behandlingen, men det gjorde slet ikke ondt. Bagefter fik jeg en dejlig afkølende maske på.

 

Prisvenlig foryngelse

Mitte anbefalede mig Dermapen4. Den mest avancerede behandling inden for microneedling, som ved hjælp af småbitte nåle laver mikro-kanaler i huden tilsat vitaminspækket serum. Behandlingen opstrammer huden, gør grove porer fine, reducerer linjer, er god til acnear og optimerer hudens friskhed.

Jeg møder ind på Alfa Omega Klinikken. En stor og superprofessionel kosmetisk medicinsk klinik, hvor alt bliver håndteret klinisk og hygiejnisk. Mitte udfører behandlingen med rolige og nænsomme bevægelser, så man også føler sig helt tryg. Det føles faktisk kun som, når man fået en del sol, og bagefter får jeg en kølende foundation på, som gør, at man slet ikke kan se, at jeg har været igennem be-handlingen. Man skal sove med foundation på, fordi den forhindrer, at huden suger bakterier til sig.

Resultat nu og på sigt

Efter en måned er jeg klar til næste behandling, og denne gang går Mitte en anelse dybere ned for bedste resultat. Igen er hun rigtig god til at få mig til at slappe af, og da jeg er færdig og har fået creme på, er jeg kun lidt rød på halsen. Jeg træner direkte bagefter, og næste morgen er der kun en anelse rødmen. I den efterfølgende tid får jeg den samme kommentar fra flere: Wauw! Der er sket noget med dig – du stråler jo! Og ganske rigtigt: Jeg har fået glød i huden, huden på halsen er strammet rigtig meget op, og porerne på næsen er reduceret. Og det er bare efter to behandlinger. Jeg har booket tid til min sidste og 3 behandling. Jeg er fan! Både fordi behandlingen ikke ’brænder’ min hud af, og jeg kan se, at den virker.

FAKTA:
Dermapen4 hos Alfa Omega Klinikken.
Behandlingen tager 30 min., og du kan gå direkte på arbejde efter. Dermapen4 formindsker porer, reducerer pigmentforandringer, strammer huden op, fjerner fine linjer og booster kollagendannelsen.
Resultatet ses på kort tid, da kosmetiske sygeplejersker må udføre behandlingen i dybere hudlag. Holdes ved lige med årlig behandling.

 

Min DNA-test fortæller mig, hvilke sygdomme jeg kan få

Min DNA-test fortæller mig, hvilke sygdomme jeg kan få

En personlig beslutning
Jeg har længe haft lyst til at vide mere om min krop og helbred – ikke fordi jeg
fejler noget, men fordi jeg gerne vil forebygge og forstå, hvad jeg er
disponeret for. Tankerne kredsede om arvelige sygdomme, kost, vitaminer og
aldring. En dag fandt jeg frem til Malene Linares, som er ernæringsterapeut
og specialiseret i genetisk testning, specialiseret i genetisk testning.
Jeg kontaktede hende med det samme.

læs mere
Støt lokalt – og mærk julestemningen i vores eget nabolag

Støt lokalt – og mærk julestemningen i vores eget nabolag

Kære læsere,
Nu nærmer julen sig, og med den følger ønsket om at glæde dem, vi holder af – men også en vigtig påmindelse: husk at købe julegaverne i de lokale butikker. Uden et levende butiksliv bliver vores gader hurtigt triste og tomme. Mange forretninger kæmper med høje huslejer, og alt for mange handler online. Det er selvfølgelig helt fint at gøre indimellem – men lad os samtidig huske at støtte de lokale, hver gang vi kan.
Vi har igen i år lagt stor energi i NORD Julemarked på Skovriderkroen, som finder sted den 5., 6. og 7. december. Det bliver en magisk oplevelse med alt, hvad hjertet kan begære af julestemning, og jeg håber, at både borgere og butiksejere vil kigge forbi, støtte op og mærke fællesskabet.

læs mere
Efteråret byder på kaffe

Efteråret byder på kaffe

Så er efterårsmagasinet på hele 180 sider klar – fyldt med inspiration, masser af gode tilbud og hele 12 deals, hvor du kan spare op til 100 % … ja, helt gratis! Jeg elsker efteråret. Vinden i håret, de smukke orange og gule blade, der daler mod jorden – det er den perfekte årstid til lange gåture med hunden og en varm kop kaffe i hånden. I denne udgave finder du en del store portrætter, luksusbolig sydpå, kultur og gastro plus et stort rejsetema med spændende destinationer og oplevelser, der passer perfekt til efteråret.

læs mere

error: Indhold er beskyttet.