Butikscheferne i Theis Vine, Thomas Kristian Veirø og Stephen Christensen, har håndplukket udsøgte vine til den helt særlige middag, stjernestunderne og luksushverdagen.
Domaine de Bellene – Vosne Romanee Vieilles Vignes Quartiers de Nuits 2018: Hvis du giver vinen tid til at udfolde sig i glasset, vil du med sikkerhed blive belønnet for din tålmodighed.
Besøg NORDs gastro butikker her:
Holte Vinlager Vinkæde – value for money og podcasts om vin
Holte Vinlager, der findes 14 steder fra Gentofte til Skagen, favner fortid og fremtid i de hyggelige og velassorterede vinbutikker med egen import.
Den Perfekte Start på en middag
L ad os i et kort sekund sende tankerne til Italien, og den stemning der spreder sig i lokalet, inden maden fylder bordet. Forventningens glæde, duften af hjemme-lavet canederli og den helt rigtige aperitivo cocktail til at starte samtalen.
Forårets vine
Store vine, ferskenfarvet rosé og elegante Pinot Noirs. Vinmand og sommelier Brian Bobsin fra Meny Nordhavn har fundet forårets bedste flasker frem.