135 år med fart, fest og fornyelse – og vi er kun lige begyndt
Der findes steder, hvor historien sidder i murene, og hvor stemningen løfter sig fra tribunerne. Charlottenlund Travbane – Lunden – er ét af dem.
Siden 1891 har Nordens ældste travbane været et levende samlingspunkt for sport, kultur og fællesskab. Et sted med jubel, traditioner og uforglemmelige øjeblikke. I 2026 tager Lunden næste skridt.
Den historiske arena udvikles til et moderne oplevelsesunivers, hvor travsport, musik, events og familieoplevelser smelter sammen. Man kommer ikke kun for løbene – men for stemningen.
En festdag med nostalgi og hyldest til historien.
International travsport i absolut topklasse.
Årets største travfest med fulde tribuner og uforlignelig stemning.
DroneArtShow, Halloween Walk-Through – og meget mere.

Elsebeth Stausholm er Travbanens nye leder.
Besøg NORD’s Kultur butikker her:
Rundt med borgmesteren: Efterspørgsel på læsning og fordybelse
NORD Magasinet er taget på besøg på hovedbiblioteket sammen med borgmester Michael Fenger. Her er man gået fra at håndsortere alle bøger til et teknisk system, som overtager sortering og de mange løft. Og der bliver flere og flere bøger at sortere. Der er efterspørgsel på læsning og fordybelse – også blandt de unge – i en tid fyldt med flimrende skærme. Der ser lidt anderledes ud, når man kommer ind på Gentofte Hovedbibliotek fra Ahlmanns Allé. Mere åbent og med en lille buet reception – og bag en glasvæg gemmer sig et imponerende teknologisk system, som har forvandlet hverdagen for bibliotekets personale.
Rundt i kommunen med borgmesteren: Se på stjerner fra flødebollen
Borgmester Michael Fenger og NORD Magasinet har sat en ægte ildsjæl stævne ved Bakkegårdsskolen. Det er tidligere medlem af kommunalbestyrelsen, Ulrik Ankjær Borch, som skal vise os observatoriet, som siden 1970’erne har ligget på toppen af skolen, cirka 50 meter over havets overflade. Det er ikke fordi, villakvarteret her er specielt mørkt, men det er vigtigere, at et observatorium ligger højt og over gadebelysningen, end at der er helt mørkt omkring det.
Rundt i kommunen med borgmesteren: Naturterapi er ikke hokuspokus
Sid på en bænk i Hjerterummet, duft urterne i haven, gå på sten over vandet og saml brænde til bålet, hvor teen koger. Som sygemeldt med stress, angst eller depression kan du blive henvist til naturterapi i Gentofte Kommunes have ved Mariebjerg Kirkegård – en af landets få kommunale terapihaver, hvor naturen og forskningen hjælper mennesker til at få det bedre. Prøv at røre ved den her ananassalvie og så duft! Er den ikke fantastisk? Og se den artiskok og tomaterne! Camilla Krarup Ingwersen, som er projektansvarlig og har specialiseret sig indenfor naturbaseret terapi og mental sundhed, står i sin lange lyse kjole i naturterapihaven på Mariebjerg Kirkegård og ser på os med sit engagerede blik. Hun er stille et øjeblik, men ellers har hun meget, hun vil nå at fortælle os, da NORD Magasinet er med hende og borgmester Michael Fenger herude for at finde ud af, hvad en naturterapihave er.





