Ny Porsche 718 lanceret
Porsche har nu lanceret en ny udgave af deres unikke lille centermotorbil, 718. Og der er tale om et køretøj, der adskiller sig markant fra de tidligere 718’ere. Motoren er på 4 liter slagvolumen med seks cylindre, konstrueret som regulær sugemotor. Der er to udgaver, cabriolet’en Spyder og coupéen GT4. Sidstnævnte er oplagt til brug for trackdays. Priserne starter ved lidt over 1,8 mio. kr.
BMW deltager igen i Årets Bil
BMW har i år valgt at deltage i konkurrencen omkring Årets Bil i Danmark, der afholdes af Motorjournalisternes klub, MKD. Flere high-end mærker vælger ellers at stå uden for arrangementet. Konkurrencen har været afholdt siden 1969, og har primært haft mellemklassebiler som vindere. Kåringen finder sted i løbet af efteråret.
Triumph’s racermaskine gør comeback
Englands karismatiske motorcykelfabrik vil i 2020 relancere sportsmotorcyklen Daytona. Dette vil ske i en begrænset serie på 765 eksemplarer, med en slagvolumen på 765 cm. Effekten vil være omkring 140 hk, og dermed vil den lette – men absolut underholdende – sportsklasse blive et medlem rigere. Det er uklart, om Daytona vil komme i egentlig serieproduktion. På billedet ses den tidligere udgave af Daytona.
Shopping på Rådhusvej
Det kan godt være, københavnerne har Værnedamsvej, men her på Rådhusvej dukker den ene spændende butik op efter den anden og skaber liv og handel som i de gode gamle dage.
Læsø Lys: Benjamin Koppels musikalske kærlighedserklæring
Den 4. december var en ganske særlig aften på Ehlersvej, hvor jeg holdt min årlige salon. Her havde vi fornøjelsen af at byde velkommen til ingen ringere end Martin Bigum, en markant figur i dansk kunst. Kendt for sit virke som maler, kunsthistoriker, formidler og forfatter, er Martin en sand polymat inden for kunstens verden. Hans evne til at fænge og engagere med sine ord er lige så imponerende som hans visuelle værker – hvilket mine gæster til Salonen på Ehlersvej fik at mærke. Aftenens tema var ”Mæcen – den glade giver”, og timingen kunne ikke have været bedre: Martin havde netop modtaget Ole Haslunds Kunstfonds legat på 75.000 kr. – en anerkendelse, der understreger hans evne til at berige og inspirere.
Sommerliv i Danmark
Der er ikke noget som dansk sommer, og igen i år er der masser af muligheder for underholdning og aktiviteter – også for voksne.